3.12.12

BERE KAŞKOL TAKIMI Kızıma ördüğüm bere kaşkol takımı. Renkleri onun isteği üzerine seçtik . Nako Bonbon iplerden 2 adet açık pembe 1 ' er adet de lacivert ve koyu pembe aldım. Berenin modeli oldukça basit ben 5 numara şiş ile 70 ilmek atarak başladım. 3 düz 2 ters lastik ördüm. Lastik bittikten sonra her 3 sırada 1 ilmek kenardan artırdım.. Şekilde görüldüğü gibi açık pembe ile 6-7 sıra kadar düz örgü diğer renklerle de 2 sıra haraşo ördüm. Bereyi bitirirken baştaki 1 ilmeği örüp diğer ilmekleri 2 şer 2 şer keserek ördüm. Sonra ki sıraya dödüğümde tekrar baştaki ilmeği tek örüp kalan ilmekleri 2 şer keserek ördüm. Şişte kalan ilmeklerin içinden ip geçirerek iyice sıkıp bağladım. Bereyi diktikten sonra tepe kısmından tığ ile ip alıp uzun zincirler örerek (istediğiniz uzunlukta olur) ucuna pipirik yapıp battım  çiçek şekli vermek için. Bu fikir de annemden geldi :) Zincirler bereye ayrı bir hava kattı . Umarım sizlerde beğenirsiniz.Kızımda bana mankenlik yaptı  . :)                                                              
                                                                                  Bu da berenin arkadan görünümü .Bu zincir eklemelerini yapınca kızım beresini daha çok sevdi. Sanki arkasında renkli bir at kuyruğu varmış gibi oldu.

Kaşkolu örerken ipi 2 kat kullandım. Önce açık pembe ile koyu pembeyi birleştirip 6 numara şiş ile 1 karış kadar düz örgü ördüm . Sonra araya sadece açık pembe ip ile 5 numara şiş alıp  3 sıra haraşo ördüm. Sonra lacivert ip ile açık pembe ipi birleştirip tekrar 6 numara şiş ile bir karış düz örgü ördüm. Bu şekilde istediğiniz uzunluğa kadar örebilirsiniz. Kaşkol örerken sürekli içe doğru kıvrıldı. Malum düz örgü olunca :)kıvrılıyor.Örgü bittikten sonra tersinden ılık bir ütü ile ütüledim. Dümdüz ve yumuşacık oldu. Güzel bir şekilde her yerini aynı şekilde ütülerseniz kesinlikle bir daha kıvrılmıyor. Son olarak da uçlarına saçak yaptım.


9 yorum:

 1. zeynepcim alınırmıymış kıyamam ben sana....ne güzel şeyler yapmışsın ellerine sağlık ama beni affet ne olur cevap yazamyışımın nedeni inan yoğunluktan ama telafi edicem..öptüm seni

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel olmuşlar gerçekten.
  Renkleri de bir harika
  Ellerine sağlık
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir takım olmuş ellerine sağlık Zeynepcim.

  Ama ben ençok kızını sevdim maşallah çok tatlı haımefendi Allah kötülüklerden korusun canım, sana bağışlasın.

  Çok hastayım iki üçgündür bugün tavan yaptı hiç bir şeye halim yok inan...

  YanıtlaSil
 4. kızınada çok yakışmış zincirler ayrı bi hava vermişeline sağlık kızında iyi günlerde kullansın selamlar

  YanıtlaSil
 5. eline sağlık çok güzel olmuş, CiCi kızına da çok yakışmış.. fıstık mankenlere taş çıkartmış Maşallah.. (^_^)

  YanıtlaSil
 6. Ellerinize sağlık, en güzel mankene de sevgiler, maşallah ona:)

  YanıtlaSil
 7. Ellerinize sağlık, çok güzel olmuş, kızınızada çok yakışmış. Güle güle kullansın. :)

  YanıtlaSil
 8. Kızınız mı maşallah vay be ne güzl genç anne olmak :) bereye de bayıldım yani elinize sağlk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet benim kızım :) bir de afacan oğlum var henüz 2 yaşında çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için ...

   Sil

Yorumlarınız benim için çok değerli!
Sevgiyle kalın...
Zeynep